19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı – Kırklareli / Edirne /

Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’nde, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı düzenlenen törenlerle kutlandı.

Edirne’de, 25 Kasım Stadyumu önünde öğrenciler ve protokol bir araya geldi.

Öğrenciler taşıdıkları büyük Türk bayrağı ve Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafının bulunduğu afişle, Edirne Belediye Bandosu’nun marşları eşliğinde, Saraçlar Caddesi’ndeki Atatürk Anıtı önüne geldi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından anıta çelenk sunuldu.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Zekeriya Bayrak, törende yaptığı konuşmada, 19 Mayıs 1919’da bağımsızlık adına atılan adımın Anadolu ve Rumeli’nin her yerine dalga dalga yayıldığını belirtti. Türk milletinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kararlılıkla istiklal mücadelesine girdiğini aktaran Bayrak, ‘Geçmişini, tarihini ve kültürünü bilen toplumlar geleceğe emin adımlarla yürürler bu nedenle bu törenler hayati öneme sahiptir. Çünkü binlerce şehit vererek, yokluklar ve zorluklar içinde büyük fedakarlıklarla kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti gençlere emanettir.’ diye konuştu.

Bayrak’ın konuşmasının ardından Ömer Faruk Özdemir ‘Bir Gemi Yanaştı Samsun’a’ şiirini okudu.

Kırklareli

Kırklareli’nde Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’ndaki törende, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Emrah Babuşçu, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Daha sonra festival alanında devam eden törende konuşan Babuşçu, vatandaşların bayramını tebrik etti.

Halk oyunları ekibinin gösterisi ile devam eden törende öğrenciler tarafından şiirler okundu. Tören, Bilal Yapıcı Spor Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan gösteriler ile sona erdi.

Tekirdağ
Tekirdağ’daki törenler Atatürk Anıtına çelenk sunumu, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hazan Kadir Kardaş, sahil dolgu alanındaki Amfi Tiyatro’da gerçekleşen törenlerin ikinci bölümünde yaptığı konuşmada, 19 Mayıs 1919’un milli mücadelenin fiilen başladığı gün olduğunu söyledi.

Kardaş, Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gençlere her zaman güvendiğini vurguladı.

Halk oyunları ve akrobasi gösterilerinin yer aldığı törenler, uluslararası yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*