ABD’de 6 yaşındaki öğrenciden öğretmenine silahlı saldırı

ABD’nin Virginia eyaletine bağlı Newport News Polis Şefi Steve Drew, okul yetkilileri ile düzenlediği basın toplantısında olay hakkında bazı detayları paylaştı.

Drew, 6 yaşındaki çocuğun kullandığı 9 milimetre çapındaki silahın annesi tarafından yasal olarak satın alındığını ve olay sabahı okula çocuğun çantasında getirildiğini söyledi.

Bir el ateş etti

Sınıfta öğretmen ders anlatırken çıkan sözlü tartışmada çocuğun silahını çantasından çıkararak öğretmene bir el ateş ettiğini belirten polis şefi, silah sesi üzerine bir okul çalışanının sınıfa girerek çocuğu kontrol altına aldığını aktardı.

Drew, öğretmenin yaralı olmasına rağmen, olaydan sonra sınıftaki yaklaşık 20 öğrenciyi dışarı çıkardığını söyledi.

“Detaylı araştırıyoruz”

Eylemin “kaza” olmadığını tekrarlayan polis şefi, “Tartışma neydi, çocuk o an ne düşünüyordu, bilmiyorum. Sizin aklınızda olan soruların 3 katı bizim kafamızda var. Soruşturma devam ediyor. Tüm detayları, ilgili herkesle yapacağımız mülakatlardan sonra öğreneceğiz.” diye konuştu.

Drew, saldırgan çocuğun bir sağlık tesisinde geçici gözaltında tutulduğunu, davranışlarının pediatrik psikologlar ve çocuk koruma servisi yetkililerince değerlendirildiğini ifade etti.

“Silah kullanmayı nasıl öğrendi, bilmiyorum”

Gazetecilerin ısrarlı soruları üzerine polis şefi, “Bakın, 6 yaşındaki bir çocuk silah kullanmayı nasıl öğrendi, bilmiyorum. Belki video oyunları, belki oyuncak silahlar, bunun cevabını şu an bilmiyorum. Soruşturma devam ediyor.” şeklinde yanıtladı.

Drew, çocuğun ailesine yönelik işlem konusunda da soruşturma bittikten sonre eldeki kanıtlara ve yasalara göre hareket edileceğini kaydederek, yaşından dolayı çocuğun geçici gözaltı durumuna da 96 saat içinde hakimin karar vereceği bilgisini paylaştı.

Newport News bölgesi okul idaresi başkanı Dr. George Parker da bölgedeki okullarda standart güvenlik önlemlerinin bulunduğunu hatırlatarak, “Ancak 6 yaşındaki bir çocuğun okula dolu bir silahla geleceğini kim düşünebilirdi? Bu olay, güvenlik önlemlerimizi tekrar gözden geçirmemize neden olacak.” dedi.

AA’nın haberine göre; 25 yaşındaki öğretmen Abby Zwerner’ın hayatı tehlikeyi atlattığı ve aile fertleriyle konuşmaya başladığı aktarıldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*