Adana İncirlik Hava Üssü’nde bin 200 ABD askeri 12 yıl sonra dışarı çıktı

Adana’nın Sarıçam ilçesinde bulunan İncirlik Hava Üssü’nde 2003 yılında ABD, güvenlik gerekçesiyle askerlerinin üs dışına çıkmasını kısıtlamıştı.

Bunun yanı sıra 2011 yılında, ABD askerlerinin üs dışarısına çıkması tamamen yasaklandı. 

İncirlik’te bulunan hediyelik eşya, halı, spor aletleri, kuyumcu, restoran ve cezerye gibi iş yerleri bulunan esnaf dükkanlarını kapatmak zorunda kaldı.

12 yıl sonra askerlere izin verildi

Aradan geçen 12 yılın ardından, ABD askerlerinin tekrardan üs dışarısına çıkmasına izin verildi.

21 Ocak Cumartesi günü, askerler 12 yılın ardından üs dışarısına çıktı.

Esnafın yüzü güldü

Bölgedeki esnaf bu durumdan memnun kalırken kapatılan birçok iş yeri de tekrardan açılmaya başladı.

Görüşmeler sonrasında Amerikalılar dışarı çıkmaya başladı

İncirlik Esnafları Kalkınma Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Şuayip Recebibeyi,  İncirlik esnafının eski günlerine dönmesi için büyük uğraşlar verdiklerini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Askerler 2011 yılından beri dışarı çıkmıyor. Şu an çıkmaya başladılar. ABD Adana Konsolosu Amanda Pilz ile görüşmelerimiz oldu. Kendisi bizi makamımızda ziyaret etti. Kendileri de ellerinden ne gelirse yapacaklarını söyledi ve görüşmelerimiz olumlu geçti. Bununla beraber Amerikalılar dışarı çıkmaya başladı. Ülkeye döviz girecek. Yine eskisi gibi olmasını istiyoruz, herkesin mutlu olacağı şekilde. Kapanan dükkanlarımızın yüzde 30’undan fazlası açıldı. Açılmaya da devam edecek. Esnafımız geri dönüyor, yeni esnaflarımız da var. Onlar girişimde bulunuyorlar yer açmak için.”

“Etrafta çıkan Amerikalılara iyi davranılsın”

38 yıldır İncirlik Mahallesi’nde halıcılık yapan Nuri Kaya yaşananları şöyle aktardı:

“Bu hafta ilk çıkışlarından yoğunluk oldu. Çıkmaları bizi çok mutlu etti, inşallah bundan sonra böyle devam edecek. 1985’den beri İncirlik’te halıcılık yapıyorum. 2002’den sonra İncirlik canlılığını yitirdi, birçok esnaf kapatmak zorunda kaldı. Şimdi bin 200 Amerikalı personel var. Gelecek yıl aileleri de geldiğinde daha da canlılık artacak. Şimdi insanlar yavaş yavaş boş yerleri tutmaya başladı. Bir iki ay kadar hepsi açılır. Etrafta çıkan Amerikalılara iyi davranılsın. Esnaf olarak mutluyuz, para kazanıyoruz, iş yapıyoruz.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*