Bayraktar Kızılelma’nın ilk motor entegrasyon testi başarıyla tamamlandı

Baykar, insansız hava araçlarından elde ettiği tecrübeyle insansız savaş uçakları konusunda uzmanlaşmak istiyor. Bu doğrultuda geliştirilen Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma’nın ilk motor entegrasyon testi başarıyla tamamlandı.

İlk uçuş 2023’te

Sıradaki çalışmalarda Bayraktar Kızılelma’nın yer testleri yapılacak. Kızıelma’nın motor entegrasyon çalışmalarının 2023 yılı içerisinde tamamlanması ve 2023’te ilk uçuşunu gerçekleştirmesi planlanıyor.

Muharip insansız savaş uçağı olarak geliştirilen Kızılelma, tamamen insansız şekilde uçuş yapacak. 0.6 mach seyir hızı ve 0.9 march maksimum hız değerlerii ile ses hızına yakın sürate ulaşacak. Kalkış ağırlığının 6 ton olması hedeflenen Kızılelma’nın faydalı yük kapasitesi 1.500 kg, havada kalış süresi ise 5 saat olacak. Kızılelma’da Ukrayna menşeli Ivchenko Progress ve Motor Sich’in birlikte ürettiği üç farklı motor seçeneği kullanılacak. Tekil olarak AI-25TLT ve AI322F motoru, veya çift AI-322F motor seçeneği bulunacak.. 

HAVELSAN, BAHA İHA’nın tasarımını güncelledi

1 gün önce eklendi

Kızılelma, kısa pistlerden kalkış-iniş yapabilecek şekilde tasarlandı. Bu sayede yerli TCG Anadolu gemisinden kalkış ve iniş yapabilecek. Böylece Mavi Vatan’ın savunmasında, karadan uzakta uzun süre görev yapabilecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*