Edirne Tarihi Camilerdeki ‘Kuşkonmazlar’ Kaldırıldı Hd

Tarihi camilerdeki ‘kuşkonmazlar’ kaldırıldı

EDİRNE’de tarihi Selimiye, Eski ve Üç Şerefeli Cami’iavlu ve kemerlerine dikenli teller ile konmalarını engelleyen ‘kuşkonmazlar’ Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından alınan kararla kaldırıldı. Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren, ‘Hayvanlara eziyet eden bu aparatları ortadan kaldırdık.’dedi

Edirne’de geçmiş dönem İl Müftülüğü kararıyla UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’nde bulunan Selimiye Camii başta olmak üzere Eski ve Üç Şerefeli Camii’lerin avlu ve kemerlerinde bulunan kuş konmazlar Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün aldığı kararla yerinden söküldü. Vakıflar Edirne Bölge Müdürü Osman Güneren, camilerin insanlar olduğu kadar hayvanlarında yaşam alanı olduğunu belirterek, ‘Camiler hayvanlar içinde yaşam alanı. Edirne’de Selimiye, Üç Şerefeli ve Eski Cami’de zamanla bizim Vakıflar Genel Müdürlüğü dışında, bu kuşkonmazları yerleştirmişler. Son aldığımız kararla kuşkonmazların kaldırılması kararını aldık. Bu aparatları söküyoruz. Böylece hayvanlara eziyet eden bu aparatları ortadan kaldırmış oluyoruz’ dedi.

Kuşkonmazlar camilerden sökülmesiyle kuşlar tarihi cami avlularında uçmaya başladığı görüldü. Çok sayıda vatandaşında hayvanlara eziyet olarak gördüğü kuşkonmazlar, Edirne İl Müftülüğü tarafından kuşların camileri pisletmemeleri önlemek amacıyla konulduğu öğrenildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*