Edirne Başmüfettişliğe Atanan Vali Özdemir, Edirne’den Ayrıldı

Edirne’de yaklaşık 2.5 yıl görev yaptıktan sonra son kararname ile başmüfettişlik görevine atanan Vali Günay Özdemir, veda ziyaretlerin ardından bugünkü uğurlama töreniyle kentten ayrıldı. Edirne Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, uğurlama programında ‘Sizi bir gurur ve şeref abidesi olarak uğurluyoruz. Arabanızdaki bayrağı hiç yere indirmediniz, dimdik tuttunuz’ dedi.

Edirne Valisi Günay Özdemir, son yayımlanan kararname ile başmüfettişliğe atandı. Kentte veda ziyaretlerini tamamlayan Vali Özdemir için valilik bahçesinde uğurlama töreni yapıldı. Törene Garnizon Komutanı Yüksel Erdin, Edirne Belediyesi Başkan vekili Selçuk Çakır, Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileriyle valilik personeli katıldı. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Hicran Balı, kentte 2.5 yıl görev yapan Vali Özdemir’in kendilerine çalışmalarında yol gösterdiğini söyledi.

‘GURUR VE ŞEREF ABİDESİ OLARAK UĞURLUYORUZ’

Daire müdürleri adına konuşan Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu ise Vali Özdemir’in makam aracındaki Türk bayrağını hiç yere indirmediğini ifade ederek, ‘Sayın valim, sizi bir gurur ve şeref abidesi olarak uğurluyoruz. Arabanızdaki bayrağı hiç yere indirmediniz, dimdik tuttunuz. Aslında vedalar duygusaldır ama burada duygusallığa hiç gerek yok, sizi bir namus ve şeref abidesi olarak uğurluyoruz. Siz bizim aklımızda ve gönlümüzde olacaksınız, yolunuz açık olsun, ailenizle huzur ve mutluluk içinde yaşayın? dedi. Vali Yardımcısı Yusuf Güler ise Vali Günay Özdemir’in güzel izlenimler bıraktığını belirterek, ‘Bir Çin atasözü şöyle diyor; ‘Gül verenin elinde gül kokusu kalır’. Sayın valimiz Edirne’de kimle temas içerisinde olmuşsa, kimle iletişim içerisinde olmuşsa gerçekten çok güzel izlenimler bıraktı. Her zaman, her coğrafyada, her köyde, Edirne’nin her karışında bizden güzel duygularla ayrılıyor. Ben kendisinde gördüğüm ulvi bir meziyeti aktarmak istiyorum. Odasına her girdiğimde sayın valimin önünü ilikliyor ve bizi o şekilde karşılıyordu. Meslek yaşantımda böyle çok fazla ulvi davranış görmedim. Kendisi bize hakkını helal etsin’ şeklinde konuştu.

‘EDİRNE HAYAT FELSEFEMİ DEĞİŞTİRTİ’

Vali Günay Özdemir, Edirne’nin bakış açısını ve hayat felsefesini çok değiştirdiğini anlatarak şunları söyledi:

‘Edirne’yi bütün ruhumla ve vücudumla yaşadığıma inanıyorum. Artık bütün hücrelerime kadar her tarafta Edirne var. Bundan sonra hem ruhumla hem de bedenimle Edirne’deyim ve Edirneliyim. Edirne benim yaşamıma çok önemli katkılar sundu. Bakış açımı değiştirdi, hayat felsefemi değiştirdi, özellikle medeniyet anlayışıma çok önemli katkılar sundu çünkü Edirne İstanbul’u fetheden medeniyetin kurulduğu şehir. Edirne gerçekten İstanbul’u fetheden bir şehir. O medeniyet öyle bir hale gelmiş ki bütün dünyaya barış getirmiş ve sizler de hala bu kadim medeniyetin bütün özelliklerini ruhunuzda, bedeninizde şehrinizde taşıyorsunuz, gelenlere de bunu aktarıyorsunuz, bundan dolayı da ben sizlere minnettarım. Edirne var olduğu için biz burada valiyiz, kaymakamız, memuruz. Biz olduğumuz için Edirne yok, Edirne olduğu için biz varız ki bu konuda da sadece sizlerin yaptığı işlere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Asıl işleri yapan, asıl Edirne’ye sahip çıkan yine sizlersiniz. Ben Edirne’den ayrılmıyorum, bütün ruhum ve bedenim Edirne’de. İnşallah bundan sonra benim için en önemli yaşam merkezim olduğu için sizlerde benim en önemli hemşerilerim olacaksınız. Ben hüzünlü olarak gitmiyorum, vefakarlığınızdan dolayı teşekkür ediyorum. İnşallah hayat yine bir yerlerde karşılaştırır’

Konuşmaların ardından valilik bahçesine kendisini uğurlamaya gelenlerle tek tek vedalaşan Vali Özdemir, ardından Edirne’den ayrıldı. Son kararnameyle Edirne’ye Vali olarak atanan İçişleri Bakanlığı Mülga Mahalli İdareler Genel Müdürü Ekrem Canalp’ın ise Pazartesi günü kente gelerek görevine başlayacağı belirtildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*