Edirne Ekonomisine ‘Kakava’ Dopingi

Romanlar tarafından ‘bahar bayramı’olarak kutlanan ve yerli yabancı çok sayıda turistin katıldığı Kakava Şenlikleri öncesi Edirne’de ekonomik yaşam hareketlendi.

Bahar ayının bereketini heybesinde taşıyan Kakava, kentteki esnafın da yüzünü güldürdü.

Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Başkanı Bülent Bacıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her 5-6 Mayıs’ta olduğu gibi bu yıl da Trakya’yı Kakava heyecanının sardığını söyledi.

Kakavanın ritüelleriyle korunan, geleneksel bir etkinlik olarak turizm ateşini de yaktığını belirten Bacıoğlu, ‘Her yıl Edirne’ye ve bölgedeki birçok turistik tesise Kakava odaklı turistler gelmekte. Bu anlamda çok önemli bir etkinlik destinasyonu olarak ortaya çıkıyor. Biz bu heyecanı ve bereketi turizmciler olarak yaşıyoruz.’ diye konuştu.

Kentteki tüm konaklama tesislerinin günler öncesinden hazırlıklarını yaptığını anlatan Bacıoğlu, şunları kaydetti:

‘Oteller rezervasyonlarını doldurmuş durumda. Yiyecek ve içecek tesisleri, Kakava odaklı müşterilerine uygun menüler hazırlıyorlar. Bölgesel lezzetleri sunmaya çalışacaklar. Kakava’nın tüm yıl boyunca bahar ayından başlayarak ekonomik olarak bölgeye katkı sunmasını istiyoruz. Bu anlamda Kakava’nın yerelliğini ve gelenekselliğini korumak için adımlar da atılması gerekiyor. Kakava’nın kültürel ve turistlik destinasyonunu sağlamak üzere çalışmalar yapmak durumundayız.’

Bacıoğlu, şenliklerin turistik bir değer olarak sürdürülebilirliğini korumak adına çalışmalar yaptıklarını dile getirdi.

‘Hıdırellez kurabiyeleri’ hazır

Kent turizmine hem restoranlar hem de şekerleme imalatı ve satışıyla katkı sunan esnaftan Kemal Kılıç da tüm Türkiye’yi Kakava Şenlikleri’ni görmeleri için Edirne’ye davet etti.

Kentteki esnafın şenliklere özel ürünler hazırladığını anlatan Kılıç, ‘Annelerimizin baharın gelişini kutlamak için yapmış oldukları Hıdırellez kurabiyelerini biz de ürettik ve paketledik. Kurabiye paketlerimizi de baharın gelişini ifade eden çiçeklerle dekore ederek hazırladık. Cıvıl cıvıl renkleri olan paketler hazırladık, bunu sadece bahar ayına şenliklere özel üretiyoruz. Şehre gelen misafirlerimizin alıp hediye olarak götürdükleri lezzetli ve keyifli bir ürün oldu.’ ifadelerini kullandı.

Şekerlemeci Arif Meriç ise yerli yabancı birçok turistin şenlikleri görmeye geldiğini kaydetti.

Kakava’nın ekonomiye katkı da sağladığını belirten Meriç, ‘Bunun mana ve mahiyeti şudur; Hızır ve İlyas peygamberlerin yeryüzünde buluştuğu anı simgeler Hıdırellez. Bu mana ile birlikte büyük şenlikler de düzenleniyor. Yüzyıllardan beri bu gelenek devam etmektedir.’ diye konuştu.

Kente gelecek misafirler için stokları artırdıklarını anlatan Meriç, ‘Misafirlerimiz Edirnemizde tarihi bir hakikatla karşı karşıya kaldıkları için bizler de tarihimizden gelen 40 baharatlı deva-i miskimizi, badem ezmemizi, kavala ve kallavi kurabiyelerimizi, luk-u ala ve luk-u leziz dediğimiz lezzetleri hazırladık.’ dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*