Edirne ‘Hamsi Sezonu Kapattı’

‘Hamsi sezonu kapattı’

Hava sıcaklıklarının artmasıyla denizden çıkmayan hamsi, Edirne’deki balık tezgahlarında yerini kilosu 15 TL’den satılan sardalya balığına bıraktı. Edirneli balıkçı Feridun Bistren, havaların sıcak seyretmesi nedeniyle hamsinin sezonu kapattığını söyledi.

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle soğuğu seven hamsi Gürcistan’a kaçtı. Denizden çıkmayan hamsinin yerine bolca avlanan sardalya balığı Edirne Balıkpazarı Caddesi’ndeki tezgahlarda, kilosu 15 liraya yerini aldı. Hamsinin alternatifi sardalya vatandaşın tercih ettiği balık olurken, barbun ve istavritte fiyatlarıyla vatandaşın sofrasında yerini aldı. Yunanistan ve Bulgaristan’da müşterilerinin olmasıyla ‘uluslararası balıkçı pazarı’olma özelliğini elinde bulunduran Edirne’de balıkçılardan Feridun Bistiren, hamsi balığının sezonu kapattığını söyledi.

‘HAMSİ KİLOSU 40 LİRADAN SATILIYOR’

Denizden çıkmayan hamsinin kilosunun İstanbul’da balık halinden Edirne’ye 40 liraya mal olduğunu belirten Feridun Bistren, Hamsi havaların sıcak gitmesiyle Gürcistan’a kaçtı. Onun yerine sardalya satıyoruz. Hamsi bu yıl sezonu kapattığını düşünüyoruz. Sardalya balığını kilosu 15 liradan satıyoruz. Hamsinin alternatifi sardalya oldu. Vatandaş hamsi sorsa da bize maliyeti 40 liradan gelen hamsiyi satamıyoruz. Az olan hamsinin kilosunu 40 liradan alsak bile 50 liradan aşağı fiyata satamayız. Bu yüzden hamsiyi tane ile satmamız gerekir. Sardalya, barbun ve istavrit balıkları şu an revaçta dedi.

Emekcan Taşdelen ise yoğun talep olmasına karşılık hamsi balığı gelmiyor. Bu yüzden tezgahlarda bulunduramıyoruz. Onun yerine istavrit bolluğumuz var. Müşterilerimiz soruyor hamsi ne zaman gelir diye, cevap veremiyoruz. Güneşi gören hamsinin kaçtığını düşünüyorum. Yunan ve Bulgar müşterilerimizde hamsi soruyor. Yıllardır bizden alışveriş yapan Yunan ve Bulgar müşterilerimize diğer balıkları öneriyoruz. dedi. Diğer balıkçılarda hamsinin olmayışıyla birlikte satışlarının düştüğünü öne sürüyorlar. Edirne’de balık tezgahlarında sardalya 15 litaran, istavrit 20, barbun 10, palamut 20, levrek 27, uskumru ise kilosu 20 liradan satılıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*