Edirne Parayı Yatırmayan Kırkpınar Ağası Çetin’in Ağalığı Düşürüldü Hd

Edirne Parayı yatırmayan Kırkpınar Ağası Çetin’in ağalığı düşürüldü HDParayı yatırmayan Kırkpınar Ağası Çetin’in ağalığı düşürüldü

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 657’nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ağası işadamı Ahmet Çetin’in, 864 bin liralık ağalık ihale bedelini ödemediği için ağalığının düşürüldüğünü ve yeniden ‘Kırkpınar ağalığı’ ihalesinin yapılacağını açıkladı.

Edirne’de geçen yıl yapılan Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde Kırkpınar’ın ağalık ihalesine giren işadamı Ahmet Çetin, açık artırmada 1 milyon 522 bin lira vererek, 657’nci Kırkpınar’ın ağalığını kazandı. Protokol gereği ağalık bedelini geçen yılın Aralık ayına kadar ödemesi gereken Çetin, bugüne kadar paranın tamamını ödemedi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, bugün konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında, 657’nci Tarihi Kırkpınar Güreşleri’nde ağalık ihalesini 1 milyon 522 bin liraya kazanan işadamı Ahmet Çetin’in yasa sürede ödemelerini yapmadığını söyledi. Gürkan, ‘Kırkpınar ağalığının düşürüldüğünü ve ihalenin iptal’ edildiğini açıkladı. Gürkan, 1 milyon 522 bin lira vererek ağalık ihalesini kazandı. Ahmet Çetin ile çeşitli defalarda görüşmeler yaptık. Arkadaşımızın istekleri oldu. Ama bir ihaleye girerken, şartnamesi vardır, onları kabul ederek girerseniz. Bu kurallar değişmez, değişirse ihaleye uygun davranılmamış sayılır. Sonuç itibariyle biz sayın Ahmet Çetin’i sözlü ve yazılı olarak defalarca uyardık. İsteklerinin karşılanmadığını gerekçesiyle bugün itibariyle ihalede öne sürmüş olduğu 1 milyon 522 bin liranın 658 bin lirasını yatırmıştır. 864 bin lira ödenmeyen bir rakam vardı, Pazartesi günü itibariyle bu zamana kadar ödenmediği için 2018 yılı 657’nci Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ağalık ihalesini iptal ettik. Şimdi yeniden ihaleye çıkacağız, bu ihale de başka arkadaşlar mutlaka girecektir. 657’nci Kırkpınar Ağasını yeniden belirleyeceğiz. Ahmet Çetin ile kişisel bir şey değildir, kendisine göre sebepleri vardır. Bizim de uymak zorunda olduğumuz kanunlar var, ihale şartları yerine getirilmediği için iptal etmek zorundayız şeklinde konuştu. Şimdiye kadar ödenen paraların belediyeye gelir olarak kaydedileceğini ifade eden Gürkan, Kırkpınar’ın ağasız kalmayacağını ve yapılacak ihaleye girmek isteyenlerin şimdiden aramaya başladığını da sözlerine ekledi.

ÇETİN, YARIN KONUŞACAK

Borcunu ödemediği için Kırkpınar ağalığı düşürülen işadam Ahmet Çetin ise isteklerinin yerine getirilmediğini savundu. Bu nedenle ödemelere devam etmediğini kaydeden Çetin, 24 Haziran’da milletvekili ve Cumhurbaşkanı seçimleri nedeniyle Kırkpınar’ın Temmuz ayı yerine Eylül’de yapılmasını, ağa konağı yapılması gibi isteklerde bulunmuştu. İşadamı Çetin’in ağalığının düşürülmesine ilişkin yarın basın toplantısı düzenleyeceği belirtildi.

ELİNDE PARALARLA BASIN TOPLANTISI DÜZENLEMİŞTİ

Kırkpınar ağalığını kazanan Ahmet Çetin, ağalık bedelinin ilk taksidini ödemediği iddiaları üzerine 8 Eylül 2017 günü Edirne’de düzenlediği basın toplantısına çanta dolu ile para ile gelmişti. Çantadan çıkardığı paraları gazetecilere gösteren Çetin, Ağalık parasını ödedim, ben züğürt ağa değilim. Bu para kağıt parçası. Ben bu paralar için almadım ağalığı. Ağalık Edirne’de kalsın diye aldım. Biz bunu kazanıyoruz. Durduramadığımız bir insanların dedikodusu var. Ahmet Çetin bu parayı ödeyecek. Aralık ayına kadar ödeme süremiz var. Daha önceki ödemeler de çek, senet ödeniyor da bende mi ödenmiyor Ödeyemedi diyorlarsa onlar da toplanıp basın toplantısı yapsınlar ve desinler ki, ‘Biz Ahmet Çetin’den parayı alamadık’ yiyorlarsa yapsınlar.Benim için para elimin kiri. 5 arabam 2.5 trilyon lira para demişti.

DAHA ÖNCE DE AĞALIKLAR DÜŞÜRÜLDÜ

Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde daha önceki yıllarda da ağalık ihalesini kazanıp, parasını ödemeyenlerin ağalıkları iptal edilmişti. 1950 yılında Kasım Bayraktar, ağalık bedelini ödemeyince, Murat Şener ağa oldu. 1953 yılında Kırklarelili Adem Kireççi, parayı dönemeyince yerine İbrahim Bildik, ağalığı aldı. 1964 yılı ağalık ihalesini kazanan Ali Rıza Keleş, ihale bedelini yatırmayınca Hasan Vatan, ağalığı aldı. 1981 yılında ise Mustafa Pekdemir de parasını yatırmayınca, ağalık belediye encümen kararı ile Edirneli işadamı Mehmet İriş’e verildi. 2002 yılında da Kırkpınar’ın ilk kadın ağalığını alan Zübeyde Kavraz, belirlenen süre içinde ağalık bedelini ödemeyence, yeniden yapılan ihalede Necdet Çakır, ağalığı kazandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*