Kırkpınar Programı Belli Oldu

Edirne Belediye Başkanlığı tarafından 09-15 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek olan 657. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nin programı belli oldu.

Edirne Belediye Başkanlığı tarafından 09-15 Temmuz 2018 tarihlerinde düzenlenecek olan 657. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nde geri sayım başladı. 657 yıllık geleneği sürdüren kent, her yıl olduğu gibi bu yıl da seyrine doyum olmayacak güreşlere ev sahipliği yapacak. 657 yıldır yaşayan efsane olan Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali, her yıl olduğu gibi bu yıl da birbirinden eğlenceli organizasyonlara ev sahipliği yapacak.

09 Temmuz pazartesi günü saat 18.00’de tören kortejinin Edirne Belediyesinin önünde toplanmasıyla başlayacak olan festival; Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla devam edecek. Tören korteji buradan 25 Kasım Stadyumuna hareket edecek. Açılış konuşmalarının ardından halk oyunları gruplarının gösterileri Edirnelilerle buluşacak.

657. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali kapsamında Edirne Belediye Bandosu 10 Temmuz Salı günü saat 19.00’da Saraçlar Caddesi’nde konser verecek. 11 Temmuz Çarşamba günü ise saat 19.00’da Atatürk Anıtı’nda halk oyunları gruplarının gösterileri Edirnelilerle buluşacak.

Edirne, 12 Temmuz Perşembe günü saat 21.00’de Selda Bağcan’ı Sarayiçi Konser Alanı’nda ağırlayacak.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri ise 13 Temmuz Cuma günü saat 09.30’da Sarayiçi Er Meydanı’nda başlayacak. 657. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin Ağası Seyfettin Selim saat 10.30’da Orduevinin önünde düzenlenecek törenle karşılanacak. Daha sonra kortej Belediye Başkanlığının önünden hareket ederek Atatürk Anıtı’nda gerçekleştirilecek çelenk sunma törenine katılacak ardından da Pehlivanlar Mezarlığı’na giderek, pehlivanların kabirlerine çelenk sunacak ve dua edecek. Ayrıca saat 12.00’da Selimiye Camii’nde mevlit okutulacak.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin resmi açılışı ise saat 18.30’da Sarayiçi Er Meydanı’nda düzenlenecek. Açılış konuşmalarının gerçekleştirileceği programda ayrıca güreşe katılan tüm pehlivanlar tarafından resmi geçit töreni düzenlenecek. Edirneliler, saat 21.00’de Sarayiçi Konser Alanı’nda ünlü sanatçı Mehmet Erdem ile unutulmaz bir gece yaşayacak.

14 Temmuz Cumartesi günü; güreş müsabakaları Kırkpınar Er Meydanı’nda saat 09.00’da başlayacak. Gün boyu devam edecek güreşlerin ardından Edirneliler, akşam saat 21.00’da Gülşen’in unutulmaz şarkılarıyla doyasıya eğlenecek.

15 Temmuz Pazar günü güreş müsabakaları saat 09.00’da başlayacak. Saat 15.00’da ise 658 Kırkpınar Ağasını belirleyecek olan koç satış ihalesi gerçekleştirilecek. Program başpehlivanlık güreşlerinin ardından düzenlenecek ödül töreniyle son bulacak. – EDİRNE

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*