Meyok 4. Dayanışma Kurulu Toplantısı

Trakya Üniversitesi Meslek Yüksek Okulları Koordinatörlüğü (MEYOK) 4. Dayanışma Kurulu toplantısı yapıldı.

Edirne Valisi Günay Özdemir, Özel Trakya Hastanesi Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, üniversitelerin toplum ve iş adamlarıyla işbirliğinin çok önemli olduğunu belirtti.

İş adamları ve sanayi kuruluşlarında çalışan öğrencilerin mesleki hayata daha iyi hazırlanacaklarını anlatan Vali Özdemir, şöyle konuştu:

‘Toplantılarda gördüğüm kadarıyla önemli çalışmalar yapılıyor. Yalnız bir konu dikkatimi çekti, iş yerlerine gönderilen öğrencilerin eğitim aldığı sırada onları takip edecek sorumlu kişi var mı? Bunların yetkisi belgesi, yetkinliği var mı? Bunla ilgili de bir çalışma takvimi hazırlanması gerekir.’

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise, Trakya Üniversitesi’nin kente çok ciddi katkılar sağladığını belirterek üniversitenin gün geçtikçe kendini yenileyerek büyüdüğünü vurguladı.

TÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu da, üniversite olarak yüksek okullarda 3+1 diye adlandırılan yeni bir sisteme geçtiklerini anlattı.

Dört yarı yıl okuması gereken çocukların bir yarıyılının sanayide geçeceğini anlatan Rektör Tabakoğlu, ‘Bu tamamen kazan, kazan sistemi. Öğrenci kazanacak, mezun olduğunda nerede çalışacağını görecek. Sanayici kazanacak, sigortası ödenmiş, ücretin büyük bir kısmı devlet tarafından ödenen iş gücü sağlayacak, isterse bu öğrenciyi iş yerine dahil edecek. Üniversite ve öğrenci kazanacak. Üniversite ve sanayi işbirliği anlamında çok önemli atılım.’ ifadelerini kullandı.

TÜ MEYOK Koordinatörü Öğretim Üyesi Hayati Arda, 3+1 iş yeri uygulama eğitiminin süreçlerini anlatarak katılımcılara detaylı bilgi verdi.

Konuşmaların ardından TÜ Rektörlüğü ile Edirne Ticaret ve Sanayi Odası arasında ilk iş yeri uygulama eğitimi protokolü imzalandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*