Muhabir Kitabı Gazetecilik Alanında Rehber Olacak’

Anadolu Ajansı (AA) tarafından hazırlanan ‘Muhabir’ kitabını inceleyen Trakya Üniversitesi (TÜ) Edirne Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı öğrencileri ve akademisyenleri, kitabın, derslerinde önemli bir kaynak olacağını belirtti.

TÜ Edirne Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Hatipler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Anadolu Ajansı’nın Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda icra ettiği faaliyetlerin çok önemli olduğunu söyledi. Mustafa Kemal Atatürk’ün 6 Nisan 1920’de kurduğu AA’nın kurucu heyetinde Edirne temsilcisi Enver Nurettin’in de yer aldığını dile getiren Hatipler, AA’nın bugün dünyanın en büyük haber ajansları arasında yer aldığını belirtti.

AA’nın özellikle Türkiye’nin atlattığı darbe dönemlerinde bile tarafsız ve bağımsız gazetecilik yaptığını aktaran Hatipler, ‘Anadolu Ajansı yıllardır ciddi şekilde habercilik faaliyetini devam ettirmektedir. Bunun yanında Anadolu Ajansı yayınları arasında ‘Muhabir’ kitabı yayınlandı. Bundan dolayı da mutlu olduk. Bu mesleğe girmek isteyen, bu meslekte kariyer sahibi olmak isteyen değerli öğrencilerimize Muhabir kitabının ışık tutacağını, yol göstereceğini özellikle de bu kitapla muhabir olmanın ne kadar önemli olduğunu anlatacağına inanıyorum. Muhabir – Habercinin Temel Kitabı gazetecilik alanında da rehber olacak’ diye konuştu.

‘Sektörde çok önemli bir yeri dolduracak’

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı Öğretim Görevlisi Nevin Ağır da öğrencilerin haber yazma dersi gördüğünü belirterek, ‘Öğrencilerimize habercilik dersi verirken ajansın çıkardığı Muhabir kitabından yararlanacağımıza eminiz. Sektörde çok önemli bir yeri dolduracak. Haberin toplanmasından, okuyucuya ulaşmasına kadar süreci çok güzel anlatmışlar. Haberci diliyle anlattıkları için bunun yararlı olacağına ve kaynak kitabı olacağına inanıyoruz.’ dedi.

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı Öğretim Görevlisi Zuhal Demir ise Anadolu Ajansı’nın Türk basın tarihi için önemli bir kurum olduğunu dile getirdi. Ajansın Kurtuluş Savaşında oynadığı rolün çok önemli olduğunu söyleyen Demir ‘Günümüzde de Anadolu Ajansı bu önemini korumaya devam ediyor. Bu Türk basını için çok önemli. Muhabir kitabı ile öncü rol oynayacağına inanıyorum. Basın hayatında zaman zaman rastladığımız yazım hataları çok önemli bir konu. Hataların düzeltilmesi yönünde bu kitapta bilgilerin olması tüm muhabirler için önemli bir kaynak olacaktır.’ şeklinde konuştu.

Gazetecinin başucu kitabı

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı öğrencisi Serap Odabaş, kitabın gazetecilik dersi için önemli bir kaynak olacağını belirterek, ‘Derslerimizi işlerken her zaman kaynak olarak ajansın haberleri örnek gösteriliyordu. Muhabir kitabıyla da bu örneklerin bilgilerine ulaşacağız.’ dedi.

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı öğrencisi Bilge Şarkbülbülü de derslerde gerek ajansın tarihi gerekse haberciliği ile ilgili hocalarının bilgiler aktardığını, Muhabir kitabının öğrencilere hem teorik hem de uygulama kısmında yardımcı olacağını kaydetti.

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı öğrencisi Yasin Fehmi Yıldırım, Muhabir kitabının hem iş yaşamında hem de öğrencilik yıllarında güzel bir kaynak olduğunu belirterek, ‘Bu kitabı her zaman başucumda bulundurup her zaman destek alacağım. Kitabı çok beğendik.’ diye konuştu.

Muhabir – Habercinin Temel Kitabı seçkin kitapçılardan elde edilebiliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*