OTO EKSPERTİZ DE ARIZAYI ÖLÇMEK İÇİN KULLANILAN TESTLER

mobil oto ekspertiz

mobil oto ekspertizOto Ekspertiz işlemi yaptırmak istediğiniz aracı, oto ekspertizine götürdüğünüz zaman aracınızı çeşitli cihazlara bağlayarak aracın beyninde olan bütün arızalar hakkında size bilgi verirler.

Ekspertizlerin araç beyni ile ilgili;

Araç beyin arıza kontrolü,

ŞanzIman beyin arıza kontrolü,

Airbag beyin arıza kontrolü,

ABS beyin arıza kontrolü,

Klima beyin arıza kontrolü yaparak araçla ilgili herhangi bir arıza varsa rapor halinde size sunar.

Şanzıman Nedir

Şanzıman, motordan kavrama yoluyla almış olduğu hareketi istenilen tork seviyesine ulaştırarak, diferansiyel ve şafta iletmeye yarayan aktarma organıdır.

Şanzımanın klasik otomatik şanzıman, manuel şanzıman, sıralı şanzıman, değişken kavramalı şanzıman, çift kavramalı şanzıman gibi farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Araç Beyni Nedir? (ECU-ECM)

ECU(elektronik kontrol unit) ya da ECM( elektronik control modülü) halk arasında bilinen adıyla araç beyni olarak adlandırılır.

ECU bütün motor kontröllerinden ve yönetiminden sorumludur. Motorun çalışma şeklini sürekli denetler. Parametreleri ve değişkenleri sürekli olarak kontrol eder. ECU, ABS sisteminde de benzer bir görevdedir. Araç yolda giderken frene basılınca ECU, kaliperlere ve fren merkezine hidrolik gönderir ve tekerleklerin kilitlenmeden yavaşlamasına destek sağlar.

Motor Beyin Kontrolü

Motor beyni aracın motor bölümünde veya yolcu kabini bölümündedir. Boyutu otomobillerdeki müzik çalarlardan daha küçüktür. Bu cihazın içerisinde bir kaç küçük bilgisayar vardır ve bu bilgisayarlar motorun değişen yol şartlarında en iyi şekilde yönetilmesini sağlar. Bu küçük bilgisayarlar, bir chipin içindeki programı çalıştırır.

Bu chip bütün kontrollerden ve motor yönetiminden sorumludur. Sürekli olarak motorun çalışma şartlarını kontrol eder ve parametreleri hesaplar değişkenleri ayarlar. Bütün bu ayarlar değişiklikler hesaplanarak bir saniye içinde defalarca kez tekrarlanır. Bu ölçümler motor içerisinde bulunan yüzlerce sensörün sayesinde gerçekleşir.

Airbag Beyin Kontrolü

Araçlarda kabin içerisinde bulunan sürücü ve yolcuları kaza esnasında korumak amacıyla tasarlanan sisteme AIRBAG denir. Bilinen adı hava yastığıdır. Bu sistem sayesinde sürücü ve yolcuların emniyet kemeri takılı olduğu kazalarda yüksek koruma sağlanır. Aırbag çarpma anında çok kısa sürede aktif olur. Kazadan sonra airbag beyni kaza hakkında ki bilgileri içinde bulunan küçük chipe kayıt yapar. Daha sonra airbag beyni ekarte olur. Kazadan sonra airbag beynindeki kaza bilgileri silinir. Teknik müdahale yapılır ve hasar gören direksiyon yazılımı güncellenip tekrar çalışır hale getirilir.

ABS Beyin Kontrolü

ABS sistemi, kullanılan aracın frenleme ve manevra kabiliyetini arttırır. ABS sistemi, tekerlek kilitlenmesinin önüne geçerek, acil frenleme gerektiren durumlarda sürücüye kontrol imkanı sunmaktadır.

ABS sisteminin, tekerlerin çekiş kaybı yaşamaya başlayacağı veya kilitleneceği zamanı önceden algılayabilen sensörleri vardır. ABS sisteminin kontrol ünitesi, fren basıncını değiştirerek tekerlerin kilitlenmesini önler.

ABS sisteminin bakımı önceden yapılmazsa herhangi bir tehlike anında sistem düzgün bir şekilde devreye giremez ve can veya mal kaybı olabilir.

Klima Beyni Kontrolü

Araçlarda bulunan klimalara bakım yaptırılırken soğutma gazı da kontrol edilmeli, araçların klima bakımları 6 ayda bir düzenli olarak yapılmalıdır. Soğutma gazı yenilenirken önceden kullanılan gaz ile uyumsuzluk varsa engellenmelidir. Araç klimalarının verimli çalışması için ayda 1 kez 10-15 dk çalıştırılmalıdır.

Otomatik Şanzıman Beyni Kontrolü

Şanzıman beyni, elektronik beyni veya iletim kontrol ünitesini kontrol eder. Şanzıman beyni genelde araç da sensör kullanımında, yüksek performans sağlar, vites değiştirme kalitesini arttırır ve yakıt ekonomisi sağlar. Bütün bunları yaparken motor kontrol ünitesinin verdiği verileri kullanır. Keyifli ve güvenli bir sürüş için önemlidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*