Türkiye Soğuk ve Yağışlı Havaya Teslim Oldu! Meteoroloji Uyardı: Kar ve Don Geliyor

Türkiye soğuk ve yağışlı havanın etkisi altında. Birçok bölgede sağanak yağışlar etkili olurken, hava sıcaklığının 8 derece birden düşmesiyle bazı bölgelerde de kar ve don etkili olacak. Meteoroloji’den yapılan açıklamada vatandaşların dikkatli olmaları istendi.

3 GÜN BOYUNCA KUVVETLİ SAĞANAK VE FIRTINA BEKLENİYOR

Meteoroloji’den yapılan açıklamada, Marmara ve Batı Karadeniz’de bugün hava sıcaklığının hissedilir derecede azalacağı bildirildi. İBB de, önümüzdeki 3 gün boyunca sağanak, yer yer kuvvetli yağmur geçişleri ve kuvvetli fırtınanın yaşanmasının beklendiği uyarısında bulundu.

EDİRNE’DE KAR YAĞIŞI BAŞLADI

Edirne’de dünden bu yana etkili olan sağanak yerini kar yağışına bıraktı. Kısa sürede kentteki araçların üzerleri ve yüksek kesimdeki evlerin çatıları beyaza büründü. Edirne Belediyesi ekipleri yollarda tuzlama çalışmalarına başladı.

HAVA SICAKLIĞI 1 DERECEYE KADAR DÜŞTÜ

Edirne’de dün akşam saatlerinde başlayan sağanak yağmur, bu sabah etkisini yitirdi. Kentte sellere ve yoğun su baskınlarına neden olan yağmur, bu akşam saatlerinde yerini kar yağışına bıraktı. Hava sıcaklığı 1 dereceye kadar düşerken, kar yağışı nedeniyle yüksek kesimlerdeki evlerin çatıları ve araçların üzerleri beyaza büründü. Edirne Belediyesi ekipleri de kar yağışıyla birlikte tuzlama çalışmalarına başladı.

KAR YAĞIŞI TEKİRDAĞ’DA DA ETKİLİ OLDU

Balkanlardan gelen soğuk hava ve kar yağışı Edirne’nin ardından Tekirdağ’a da ulaştı. Kentin üst kesimlerindeki Hayrabolu’nun ardından Malkara ilçesinde de kar yağışı başladı.

Malkara İlçe Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, AA muhabirine, kar yağışı nedeniyle gerekli önlemleri aldıklarını söyledi.Kar yağışının başlamasıyla birlikte kriz masası kurduklarını ifade eden Yurdakul, ’20 aracımız ve tuz ile solüsyon makinelerimiz hazırda. Bütün mahallelerimize yetecek kadar ekip ve aracımız mevcut’ dedi.

İBB’DEN UYARI GELDİ: 3 GÜN BOYUNCA SÜRECEK

İBB’den yapılan açıklama şöyle:

İstanbul başta olmak üzere yurdumuzun Kuzey ve Batı kesimleri; Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı hava ile Karadeniz üzerinden gelen soğuk hava dalgasının etkisi altına girdi. Sistemin etkisi ile önümüzdeki 3 gün boyunca sağanak, yer yer kuvvetli sağanak yağmur geçişleri yaşanması bekleniyor. Yağışla birlikte rüzgarın da kuzeyli yönlerden (Poyraz) hamle yaparak kuvvetli fırtına seviyesine (50-80 km/s) ulaşması, hava sıcaklıklarının düne göre 6 ila 8°C birden azalarak kışı anımsatır günlerin yaşanacağı tahmin ediliyor.

İDO VE BUDO BAZI SEFERLERİNİ İPTAL ETTİ

Marmara Denizindeki olumsuz hava koşulları BUDO ve İDO seferlerinin iptaline neden oldu.

Edinilen bilgiye göre, BUDO’da iptal olan seferler:

07.00 – Bursa (Mudanya) – İstanbul (Eminönü/Sirkeci)

08.30 – İstanbul (Eminönü/Sirkeci) – Bursa (Mudanya)

09.30 – Bursa (Mudanya) – İstanbul (Eminönü/Sirkeci)

09.30 – Bursa (Mudanya) – Armutlu (İhlas)

10.00 – Armutlu (İhlas) – İstanbul (Eminönü/Sirkeci)

11.00 – İstanbul (Eminönü/Sirkeci) – Bursa (Mudanya)

İDO’da iptal olan seferler:

07: 30 – Bursa-Yenikapı

07: 50 – Kadıköy-Yenikapı-Bursa

08: 30 – Bursa-Armutlu-Armutlu Tatil Köyü-Yenikapı-Kadıköy

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*