Türkiye’nin ve Balkanların En Büyük İnteraktif Çocuk Müzesi’ne Çocuklardan Yoğun İlgi

Türkiye’nin ve Balkanların en büyük İnteraktif Çocuk Müzesi’ne çocuklardan yoğun ilgi
Tarih öncesi yaratıklar, dinazorlar, mamutlar, dev örümcekler
Önce korkuyorlar, sonra da çıkmak istemiyorlar

EDİRNE – Tarih öncesi yaratıklar, dinazorlar, mamutlar, dev örümcekler ve çok daha fazlası bu müzede çocukları bekliyor. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda kapılarını açan Türkiye ve Balkanların en büyük İnteraktif Çocuk Müzesi olan Hasan Ali Yücel Çocuk Müzesi’ne, minik kalplerden yoğun ilgi.
Edirne’de Finlandiya eğitim modeli esas alınarak 12 bin metrekare alana kurulan ve içerisinde tarih öncesi yaratıklardan dinazorlara, dev örümceklerden mamutlara kadar birçok hayvanın maketinin yer aldığı Hasan Ali Yücel Çocuk Müzesi, çocuklar tarafından yoğun ilgi gördü. Müze de ayrıca ‘Yardımseverlik ve Vahşi Yaşam Sergisi’, ‘Trafik kuralları Sergisi’, ve günümüz teknolojilerinin doğadaki karşılığını anlatan bölümler yer alıyor.
Finlandiya eğitim modeli uygulanıyor
Edirne Belediyesi tarafından yaptırılan ve Milli Eğitim eski Bakanlarından Hasan Ali Yücel’in adı verilen müze için Finlandiya’da uygulanan eğitim modeli olan STEAM esas alındı. 12 bin metrekare alana kurulan müzede, hayvanlar alemi ve dünyanın var oluşu 19 öğretmen eşliğinde çocuklara anlatılıyor. Müzede, dünyanın ilk oluşumundan ilk canlı oluşumuna, dinozorlar ve buzul çağı dönemlerindeki hayvanların yanı sıra günümüz teknolojisinin doğadaki karşılığını anlatan dev maketler yer alıyor.
Önce korkuyorlar, sonra çıkmak istemiyorlar
Türkiye’nin ve Balkanların en büyük İnteraktif Çocuk Müzesi olma özelliğini taşıyan Hasan Ali Yücel Çocuk Müzesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda kapılarını açtı. Müzenin baş ziyaretçileri arasında yer alan çocuklar ise dev maketler karşısında şaşkınlarını gizleyemiyor. Aileler, çocuklarının önce dev dinazorlar karşısında korku yaşadığını ancak bir süre sonra merak içerisinde onları izlemeye ve alıştıktan sonra da müzeden ayrılmak istemediklerini kaydetti.
Öte yandan, Edirne Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde, müzede 3 ayrı takvimden oluşan periyotlarda, eğitim programlarının başlatılacağı bildirildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*